Ste nervózni pred prezentáciou?
Už máte za sebou vašu prvú prezentáciu pred menšou alebo väčšou skupinou ľudí? Ak áno, tak ste asi zažili tie známe „mravce“ v bruchu…
Ak vás vaša prezentačná premiéra ešte len čaká, tak to takmer iste príde aj na vás. Prvá vec, ktorú musíte o tréme vedieť je, že je v poriadku. Tu je pár tipov, čo s tým…
Tréma môže byť prejavom neistoty, ale aj vašej zodpovednosti. Ak vám záleží na výsledku, ale nemáte dostatok skúseností s prednášaním, tak je normálne, že pociťujete tento stav. Počul som mnohých ostrieľaných levov z pódií hovoriť o tom, že aj oni stále cítia trému. Tak prečo by to malo u vás byť inak?
Najlepší liek na trému je príprava a tréning. Ak sa vo veci vyznáte, viete, čo chcete povedať a niekoľko krát ste si to vopred vyskúšali, máte najlepšie predpoklady uspieť.
Špeciálne sa zamerajte na to, ako prezentáciu začnete. To býva zlomový moment, pre publikum aj pre prezentéra. (Ja som sa pred svojou prvou väčšou prezentáciou nahral na video. Odporúčam, takto najlepšie zbadáte, kde robíte chyby).
Druhá vec, ktorú by ste mali vedieť je, že vaši poslucháči vám chyby odpustia, ak si ich vôbec všimnú. Viac sa preto sústreďte na obsah, ako na formu…
A tretia vec – dobre prezentovať sa naučíte hlavne prezentovaním. Tak využite každú možnosť rozprávať pred ľuďmi. Napríklad urobte príhovor na rodinnej oslave. Alebo požiadajte o nejakú tému na firemnom stretnutí.
Je lepšie, ak prvé chyby „vychytáte“ takto, ako na dôležitej prezentácii u zákazníka, kde pôjde o veľa. Po 10-15 prezentáciách už vašu trému ledva pocítite…
——————————————————–
Nie ste ešte zaregistrovaní na odber nových článkov? Zaregistrujte sa! Súčasne s registráciou získate ZDARMA e-book: „7 princípov úspešného predaja“. Okrem toho ďalšie tipy na zlepšenie predaja, zasielané iba registrovaným čitateľom. (Registrácia je zdarma.)
Chcete viac tipov na zvýšenie predaja? |
Presne tak.Stačí trening a vsetko pojde:)
Keď si tak spomínam v hlbšej minulosti, veľmi mi pomohlo, že ma vo firme, pre ktorú som pracoval tu i tam hodili do studenej vody, napr.na firemných akciách. Dali mi do ruky mikrofón a povedali-ty budeš moderovať. Každý sa tomu vyhýbal a ja som bol možno jediný, ktorý hneď striktne neodmietol, tak to zneužili 🙂 To boli moje začiatky vo vystupovaní pred ľuďmi. Postavil som sa pred ľudí a nejako som to odmoderoval. Dnes som za to vďačný, lebo keby som mal čakať, kým sa sám odhodlám, tak možno dodnes čakám… Čím skôr začnete, tým skôr z vás opadnú obavy.
Zdravím, Martin – podobnú skúsenosť som mal aj ja, keď som moderoval najväčšiu motivačnú akciu v Česko-Slovensku pred 3 000 ľuďmi:)
Najprv sa mi klepali kolená, no našťastie poznám nejednu účinnú techniku, ako sa rýchlo zbaviť trémy pred hovorením pred ľuďmi.
Súhlasím aj s tým, že je dobré cvičiť a cvičiť, no i tak je dôležité vedieť, ako presne to robia tí najlepší rečníci. Som presvedčený, že vždy je za skvelým prejavom štruktúra.
Pretože takme denne vidím, ako dlhoroční rečníci mávajú okolo seba poučkami o rétorike a pritom ich vlastné prejavy sú nudné a nikoho nestrhnú.
A verím tomu, že ide o to, ľudí strhnúť. Len tak budú rečníka nasledovať v jeho zámere.
Prajem pekný deň 🙂
Áno, štruktúra dobrej prezentácie alebo vystúpenia má svoje pravidlá (a sú pomerne jednoduché). Nie je to tak, ako si možno väčšina myslí – hovoriť a hovoriť… Tajomstvo je úplne v niečom inom, vy to viete a ostatným zatiaľ neprezradím, lebo už by to nebolo tajomstvo 🙂