Motivácia a úspech v predaji (a v živote).
Motivácia je často skloňované slovo. Asi najčastejšie v manažmente, kde sa šéfovia snažia „motivovať“ svojich ľudí k vyšším výkonom. Ale motiváciu máme všade okolo seba. Prinajmenšom v takej podobe, že každého z nás denne niečo primeje k tomu, aby sme ráno vstali z postele a niečo robili. Čo to teda tá motivácia je?
Motivácia v doslovnom preklade znamená „to, čo nami hýbe“ (z lat. movere – hýbať). Je to ako palivo do vášho motora. Je tu ale jeden háčik. Ak lejete do vášho auta benzín, musí to byť najprv benzínový motor. Ak budete liať benzín do naftového motora, nebude to fungovať. Preto je dôležité zistiť, ČO motivuje vás.
Kvôli čomu by ste boli ochotní urobiť niečo, čo nie je až také jednoduché? Alebo, kvôli čomu by ste boli ochotní urobiť niečo nepohodlné a namáhavé? Ako napríklad zodvihnúť telefón a začať telefonovať potenciálnym (neznámym) zákazníkom? A kvôli čomu by ste boli ochotní v tom aj vytrvať? V žiadnom prípade nestačí motivácia typu „mal by som to robiť…“. Po troch odmietnutiach máte po nadšení.
Väčšina obchodníkov, ktorí boli a sú v predaji úspešní, majú v tomto jasno. Vedia, prečo to robia. A nie sú to len peniaze. Táto práca ich aj baví. Možno chcú niečo dokázať. Možno majú radi chuť víťazstva. Možno radi pomáhajú. Možno…atď. Viete, prečo to robíte VY? Lebo bez toho to ide ťažko. Hlavne v menej úspešných obdobiach. Ak ste šéfovia predaja, viete, aká je motivácia vašich predajcov? Lebo ak ich máte motivovať, mali by ste poznať, na aké palivo bežia. Inak sa vám môže stať, že budete tankovať benzín niekomu, kto má naftový motor. Dôsledky sa dajú ľahko domyslieť…
Ako s tým súvisí úspech? Bez motivácie úspech nedosiahnete. Pretože pre úspech treba niečo urobiť. A nie málo. Úspech so sebou prináša mnohé prekážky. Iba vyzbrojení silnou motiváciou ich dokážete prekonávať. Ako to, že niekto sa dokáže naučiť cudzí jazyk a niekto nie? Alebo schudnúť zopár kilo? Nie je to vec schopností, ale motivácie. Ten, kto má dostatočnú motiváciu, vydrží.
Snažte sa preto vašu motiváciu nájsť. Bude to niečo, čo vo vás vyvolá silné pocity. Vždy, keď si to predstavíte, budete to chcieť dosiahnuť, bez ohľadu na prekážky. Vtedy viete, že ste našli vašu skutočnú motiváciu.
K téme „úspech a motivácia“ sa onedlho v Bratislave chystá jedná veľkolepá akcia. Pravdepodobne ste o nej už počuli. Ak nie, viac informácií sa dozviete kliknutím sem. Tento človek je svojim životným príbehom dostatočným dôkazom toho, že úspech je hlavne vecou motivácie a rozhodnutia, a nie šťastia alebo náhody.
————————————————————
Nie ste ešte zaregistrovaní na odber nových článkov? Zaregistrujte sa! Súčasne s registráciou získate zdarma e-book: „7 zákonov úspechu v predaji“.
Chcete viac tipov na zvýšenie predaja? |
Suhlasim s tym ze motivacia je dolezita, napriklad chcem sa mat v zivote dobre a dat svojej rodine vsetko co si zasluzia. Ale To je len akysi dusevny postoj, ujasnenie si myslienok, ale vela krat som sa v zivote presvedcil ze len motivacia nestaci. Je potrebne este k tomu pridat disciplinu. Motivacia, predstava o krasnom dome, krasnom aute, o plnom konte a podobne je myslienka, naladenie myslienkove, ktore je velmi dolezite a ktore nas pohana do predu. Pretoze MYSLIENKY tvoria POCITY, pocity tvoria CINY a ciny tvoria VYSLEDKY. Motivacia je „myslienky“, tie vytvoria pocity (zvladnem vsetko, som silny, ambiciozny, dokazem to) ale ak chyba disciplina nedojde k ziadnemu cinu, nedvihnem telefon, nevstanem v cas, nebudem dodrziavat svoj rozvrh hodin obchodneho zastupcu. A teda nedojde k vysledku. Bez discipliny, budeme sa len hybat medzi nasim svetom myslienok ktore vyvolaju pocity, a tak povediac len snivat ale nikdy to nebudeme drzat to co sme si vysnivali v rukach.
To je moj nazor.
Lukas
Áno,máte úplnú pravdu. Bez disciplíny to nejde.Ako píšem v treťom odstavci, ak nedokážem v aktivite vytrvať,motivácia nebola dosť silná,alebo nebola to tá pravá. Ak niečo veľmi chcem,tak robím všetko, aby som to dosiahol, tak dlho, ako treba. Každý z nás už niečo také v živote urobil. Škoda len, že to nie je pravidlom,ale skôr výnimkou. Oveľa jednoduchšie je totiž nájsť dobre znejúce zdôvodnenie alebo výhovorku. Preto na jedného úspešného pripadá ďalších desať,ktorí to vzdali…
Vďaka za ďalší podnetný článok…len kurzoricky – pár poznámok do diskusie: 1. Jeden z mnohých – pre zmenu východných – pohľadov na motiváciu a dosahovanie vysnívaných cieľov pracuje s „mapou pokladu“: chceš nájsť poklad, výborne – vieš ale, kde ho hľadať? nemáš mapu? získaj ju… alebo si ju sám vytvor…no a potom už len stačí usilovne, systematicky a disciplinovane hľadať a možno aj nájsť…
2. jeden z kľúčových citátov neznámeho autora: Jedine SKUTOK je prvým krokom k SKUTOČNOSTI…
3. malé avízo: entertrainer veľkolepej motivačnej akcie spomínanej v článku okrem iného pracuje aj s týmto: „Motivace zvenčí je jako smrad…“ = kľúčová je vnútorná motivácia…a nenechať sa odradiť…
Jano
zaujímavé je ako sme my vadšina ľudí „zmotivovaných“ k tomu aby sme ráno vstali a vykonali niečo čo nás nebavý kôli 308-700 eur
/minimálna a priemerná suma zárobku/ ideme tam kôli tomu aby nás nevyhodili, aby sme sa nemuseli hanbiť pred svojov manželkov,deťmi a priateľmy že nemáme na byt, jedlo atď… prídeme domov a nadávame to je hnus tá robota a ešte celí život tam budem musieť chodiť. A ni napriek takto negatívnym faktom sa nevzdáme toho aby sme tam išli a pri tom nás tam nikto nedrží!! A práve v tom je ten rozdieľ medzi úspešnými a neúspešnými. Úspešný nehľadajú takú jednoduchosť nazývanú „istota“ kde treba len ráno vstať vydržať tam a modliť sa aby ma nevyhodily. Motivuje ich práve videnie tejto strašnej reality ktorá by ich čakala keby nastúpili na cestu „istoty“ ako vädšina. Ale na šťastie pre tých ktorí sú úspešný tu existujú ľudia ktorý sú takto pohodlný. Ľudia sú radi ovládaný – vedený nejakov „rukov“ ktorá im hovorý toto takto, tamto sem, vtedy a vtedy úplne jednoduché činnosti za nejaké to euro mesačne aby mali čistú hlavu……….
Je to Vaše rozhodnutie, že to robíte z nechuťou a každé ráno. Každý má možnosť sa rozhodúť či tam bude chodiť za tie peniaze alebo si bude žiť iný život. Možno bez žiadnych garancíí zamestnávateľa ale slobodný.
Ja som urobil tento krok, zmenil som miesto pobytu a niekoľko krát aj zamestnávateľa.
Teraz som spokojný, sám si dávam ciele a každý deň si ich plním.
A najdôležitejšie je si predstavovať to čo chcete, lebo len keď si to vieme predstaviť tak to funguje!